PORADY

Porady ogólne

Przesyłki o średniej wadze do ok. 40 kg. pakujemy w standardowe opakowania kartonowe. Wnętrze przesyłki należy wypełnić po brzegi. Jeśli twój karton jest odrobinę za duży to wolną przestrzeń w kartonie wypełnij kawałkami zmiętej gazety. Paczkę należycie oklejamy, tak, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego otwarcia przesyłki. Do oklejania paczek stosuje się szerokiej taśmy klejącej-winylowej. Jeśli zajdzie potrzeba na przesyłce możesz umieścić takie napisy lub nalepki ostrzegawcze jak UWAGA, SZKŁO, GÓRA, DÓŁ, OSTROŻNIE itp. Napisy tego rodzaju powinny być odporne na działanie wody. Na kartonie należy napisać dokładny adres odbiorcy wraz z numerem telefonu.

Uwaga: nie wolno przesyłać alkoholu, papierosów, żywność musi być pakowana hermetycznie.

Przeprowadzka

Najbardziej uniwersalnym środkiem do pakowania naszego wyposażenia są opakowania kartonowe. Starajmy się pakować rzeczy ciężkie w stosunkowo małe opakowania, aby przenoszenie ładunku nie sprawiało nam trudności. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z podniesieniem kartonu to jest on po prostu przeładowany. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad dotyczących transportu, niektórych elementów wyposażenia mieszkań.

LODÓWKI I ZAMRAŻARKI
Rozpoczynamy rozmrażanie co najmniej jeden dzień przed przeprowadzką. Urządzenie powinno być osuszone i wywietrzone. Na czas transportu wszelkie elementy wyposażenia wnętrza komory chłodzącej powinny zostać zdemontowane w celu uniknięcia obijania się o ścianki.

SPRZĘT AUDIO-VIDEO
Przed przewożeniem sprzętu audio-video musimy upewnić się, że zostały wyjęte płyty, kasety i inne nośniki informacji oraz wszelkie kable i piloty przewożone były razem ze sprzętem, do którego należą.

SPRZĘT KOMPUTEROWY
Przede wszystkim postaraj się zrobić kopię bezpieczeństwa wszystkich ważnych informacji znajdujących się na dysku Twojego komputera. Przed zabezpieczeniem monitora najistotniejszym elementem jest kineskop. W celu dokładnego jego zabezpieczenia najlepiej posłużyć się materiałem izolującym, osłaniając powierzchnię kineskopu. Należy odłączyć wszelkie części, które ze względu na odstawanie od właściwej bryły monitora mogą ulec złamaniom. W przypadku drukarki laserowej powinniśmy usunąć pojemnik z tonerem, który może rozsypać się wewnątrz drukarki. A w drukarce igłowej powinniśmy pamiętać o ochronie głowicy, którą możemy zabezpieczyć wkładając pod nią kawałek czystego papieru.

TRANSPORT ROŚLIN
Rośliny domowe wymagają specjalnego traktowania podczas przeprowadzki i należy ograniczyć do minimum skutki wpływu warunków atmosferycznych. Przebywanie w temp. poniżej 2 i powyżej 35 stopni Celsjusza dłużej niż godzinę może zabić większość roślin. Dla utrzymania stabilnych warunków rośliny powinny być dokładnie owinięte folią strech, która doskonale izoluje i zabezpiecza przed wpływem temperatury i wilgotności.

LUSTRA I OBRAZY
Ze względu na ich delikatność należy bardzo dokładnie owinąć je kilka razy np. Bubble Wrap oraz obłożyć po obu stronach grubym kartonem i wyraźnie oznaczyć opisem: UWAGA SZKŁO

Motory i skutery

Prosimy dokładnie opróżnić zbiornik paliwa i dostarczyć dla kuriera dowód rejestracyjny pojazdu W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o skontaktowanie się z nami droga mailowa lub telefoniczna.

Rowery

Jeśli to możliwe rowery prosimy przesyłać w oryginalnych opakowaniach. Gdy to niemożliwe prosimy kierownice umieścić równolegle do ramy roweru. Siodełko opuścić do najniższego poziomu. Części ruchome np. przerzutkę zabezpieczyć przed uszkodzeniem.

Przewóz zwierząt

Zabranie ukochanego zwierzaka z Polski do Wielkiej Brytanii wiąże się z wykonaniem określonych czynności opisanych w Instrukcji Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego i zachowanie odpowiedniej kolejności tych działań.

PIERWSZA WIZYTA U LEKARZA WETERYNARII
Podczas pierwszej wizyty u weterynarza Twojemu zwierzakowi musi zostać wszczepiony mikroczip, spełniający wymogi normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785. Jeśli mikroczip nie spełnia wymagań tych norm, właściciel zwierzęcia musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli. Koszt wszczepienia chipa waha się od 70 do 140 zł.

SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Kolejną czynnością jest zaszczepienie Twojego zwierzaka przeciw wściekliźnie. Jeśli zwierze zostało najpierw zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a potem zaczipowane, szczepienie przeciwko wściekliźnie należy powtórzyć. Ze względów zdrowotnych, nie można tego zrobić wcześniej, niż 21 dni po ostatnim szczepieniu.

BADANIE KRWI
Po upływie miesiąca zabierz Twojego zwierzaka na badanie krwi, którego celem jest zbadanie efektywności szczepienia. Rejestry lekarzy upoważnionych do pobierania próbek krwi prowadza okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Lista lekarzy jest tez dostępna na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem: www.vetpol.org.pl. Koszt badania to 227 zł. Próbkę krwi wyślij do zatwierdzonego przez Unie Europejska laboratorium. Adres takiego laboratorium w Polsce to: Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Wirusologii, Al. Partyzantów 57, 24-100 Puławy. Na odesłanie wyniku laboratorium ma 14 dni.

ZWIERZE MOŻE WJECHAĆ DO WIELKIEJ BRYTANII NIE WCZEŚNIEJ NIŻ PO UPŁYWIE 6 MIESIĘCY OD UZYSKANIA POZYTYWNEGO WYNIKU TEGO BADANIA
Miano Przeciwciał w surowicy musi wynosić, co najmniej 0,5 IU/ml. Jeśli wynik badania jest niesatysfakcjonujący, czynności należy powtórzyć.

PASZPORT DLA ZWIERZĄT TOWARZYSZĄCYCH
Z pozytywnym wynikiem badania musisz udać się do lekarza weterynarii upoważnionego do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących (listę takich lekarzy znajdziesz na stronie: www.vetpol.org.pl). Lekarz wystawi paszport dla Twojego ulubieńca.

OSTATNIA WIZYTA U LEKARZA WETERYNARII
Na dobę przed wyjazdem do UK zwierzak musi zostać odrobaczony i poddany profilaktyce przeciwkleszczowej. Obie procedury musza również być potwierdzone w paszporcie zwierzęcia. Zadbaj o to by lekarz wpisał przy odrobaczaniu i odkleszczaniu datę wraz z dokładną godzina wykonania tych zabiegów. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwierze może przekroczyć granice brytyjska nie wcześniej niż 24 i nie później niż 48 godzin od chwili zaaplikowania mu preparatów.